• Нормативни документи за участие на Професионална гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“, град Варна в НП „Иновации в действие“.

      1. Министерство на образованието и науката утвърждава участие на Професионална гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“, rpад Варна в Национална програма „Иновации в действие“. МОДУЛ 1: „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата“ - изтегли
      2. Решение на Педагогически съвет подкрепящо участие на училището в НП №1/ 15.09.2021г.
      3. Решение на Обществен съвет подкрепящо участие на училището в НП №6/ 09.09.2021г.

      • Да се повиши активността на учениците чрез получаване на допълнителна информация по учебни предмети по иновативни и интерактивни методи.
      • Проблемно базираното представяне на ситуации и активно участие от страна на обучаемите е предпоставка за придобиване и доразвиване на знания, умения и компетентности за критично и аналитично мислене.
      • ...
      • Разработване на групов проект допринася за допълнителни умения, творческо мислене, умения за работа в екип и компетентности в културна, социална и кулинарна област.
      • Развиване на допълнителни умения за управленски решения и организиране на бизнес процеси в областта на туризма.
      • Създаване на партньорство с общи цели, възможности и желание за обмен на нововъведения с други училища.
      • Информираност и публичност за провеждащите се иновации в Професионална гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“, rpад Варна.

    • Национална програма „Иновации в действие“ дава възможност за мобилност и обмен на иновативни практики. Споделяне на опит на място между училищата. Иновативните училища извършат двустранно сътрудничество за обмен на иновационни практики помежду си, като създават връзка чрез уеб базирана платформа и реализират взаимни посещения на място в другото училище на общо осем участници, в т.ч. учители и ученици за период до четири дни с три нощувки. Училищата, които не са в Списъка на иновативните училища, избират чрез уеб базирана платформа за сътрудничество по едно иновативно училище за посещение на място с общо осем участници, в т.ч. ученици и учители за период до четири дни с три нощувки. Иновативните училища избират помежду си партньор за сътрудничество и обмяна на иновации от Списъка на иновативните училища в уеб базирана платформа на програмата и сключват договор по образец за сътрудничество с него. Възможен е само един договор за сътрудничество между две иновативни училища.

    • Партньори на ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ - Варна по Национална програма „Иновации в действие“ за 2021/2022 учебна година:

      • Иновативно училище:Професионална гимназия по лека промишленост и туризъм обл. Стара Загора, гр. Казанлък.
      • Неиновативно училище:Основно училище "Свети Патриарх Евтимий" Обл. Варна, гр. Варна.

      За изпълнение на дейностите по Национална програма „Иновации в действие“ се сключиха договори за сътрудничество и иновации с Професионална гимназия по лека промишленост и туризъм, гр. Казанлък, обл. Стара Загора, представлявано от директор А. Илиев и Основно училище "Свети Патриарх Евтимий", гр. Варна, представлявано от директор В. Манолова.

      По проекта работи комисия в състав: председател: Я. Ангелова; членове: Д. Сярова, Я. Князов, З. Вълчев, Б. Радева, П. Терзиев, Р. Емилова

    • В периода от 1 до 2 март 2022 год. ПГТ "Проф. д-р Ас. Златаров", град Варна посети Професионална гимназия по лека промишленост и туризъм гр. Казанлък. Гости на гимназията бяха още ОУ "Свети Патриарх Евтимий", гр. Варна и ОУ "Генерал Скобелев" с. Скобелево.

      Домакините представиха "Проектният метод - креативното бъдеще на обучението в ПГ по лека промишленост и туризъм". Ученици от 10 б клас, пресъздадоха българска седянка. Участниците в нея презентираха пред гостите традиционните български шевици, народни танци и носии. В края на урока ученици демонстрираха кукерски танц. Участниците в програмата участваха в богата културна обиколка, част от която бе Музей на розата, Исторически музей и Тракийската гробница град Казанлък.

      На втория ден присъствахме на тържество по случай патронния празник на ОУ "Ген. Скобелев" с. Скобелево. Посетихме Етнографски комплекс "Дамасцена", Фермата за щрауси и язовир "Копринка".

      Участници в програмата от страна на ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ - Варна бяха ученици от 11 е клас И. Михайлова, Л. Любенова, С. Райчева и А. Георгиева и учители Я. Ангелова, Д. Сярова, З. Вълчев и О. Панайотов.


      фото галерия

    • На 26 и 27 април 2022 година Професионална гимназия по туризъм "Проф. д-р Асен Златаров" – Варна беше домакин на заключителния етап от дейностите и събитията, свързани с работата по проект на национална програма "Иновации в действие“, целяща популяризиране и мултиплициране на добрите иновации между училищата в България. Гости на гимназията бяха ученици и учители от ОУ "Св. Патриарх Евтимий" град Варна, ПГ по лека промишленост и туризъм град Казанлък и ОУ "Генерал Скобелев" село Скобелево, област Стара Загора.

      Програмата започна с посрещане на гостите и представяне на ПГТ "Проф. д-р Асен Златаров" – Варна. Ученици от 11 Е клас и техните учители проведоха СТЕМ урок на тема „Черноморски кулинарен туризъм“. Урокът съдържаше информация по история, география, етнография, биология, свързана с региона на град Варна и Черно море, която беше съчетана със знания по икономика, туризъм и кулинария. Чрез иновативни методи и използване на модерни дигитални технологии образователното съдържание беше поставено на специално създадена интернет карта и мобилно приложение, които можеха да се разгледат в реално време. Урокът беше осъществен в духа на компетентностния подход в образованието, с прилагане на интерактивни методи.

      В неформална обстановка и преки разговори представителите на четирите училища споделиха опита и впечатленията си от работата по проекта „Черноморски кулинарен туризъм“. В ресторант „Стария Чинар“ г-н Атанас Янчев проведе демонстрация и изнесе лекция на тема „Черноморски улов“.

      През втория ден от мобилността участниците гостуваха на ОУ "Св. Патриарх Евтимий" град Варна. Бяха посетени и обекти за провеждане на иновативни демонстрации в реална работна среда. В „Лютата ферма“, село Страшимирово участниците се запознаха с отглеждането на люти чушки и производството на 100% натурални продукти от тях. Чрез демонстрация те се докоснаха до един различен свят и изпробваха вкусовите си рецептори. В „Исторически парк“, село Неофит Рилски се проведе образователна обиколка на тема „Бит, култура, история, традиции и кухня в различните исторически епохи“. Участниците бяха приятно изненадани с тракийски ритуал.


      фото галерия

    • Работата по проекта завърши със заключителен филм, представящ СТЕМ урок и обобщаващ дейностите и иновациите, които учениците и техните ръководители извършиха при осъществяването на този проект.
      виж филм

      • Активно включване на учениците в процеса на обучение и училищният живот;
      • Повишаване на интереса и мотивация за учене;
      • Засилен интерес за участие в групови проекти;
      • Повишаване на творческата активност на ученици и учители;
      • Активно използване на дигиталните средства и информационни технологии в обучението;
      • Създаване на партньорства за обмен и споделяне на иновативни педагогически практики;
      • Популяризиране на проведените иновативни практики и продукти от сътрудничеството по НП „ Иновации в действие“.